Anı | Kolasına Voleybol O Kadar Masum Olmayabilir!

12

06 Eylül 2017

Selamlaar,
Ne zamandır anı yazısı yazmıyoruz?😞 E aklıma kadar gelmiş bir anı var yazayım, dedim. İşte buradayım.😁
Bundan yaklaşık 7-8 yıl önce, bizim hızlı zamanlarımız da😛 ablam ve kuzenim 8. sınıfta, ben 7. sınıftayım. 2 tane mahalleden arkadaşları var beni aralarına almıyorlar. Mahalle arkadaşlıkları mühim o dönemler bizim için. Sonra ne oldu, bitti kuzenim ve ablam bu kızlarla kavga etti.O zamanlar biz mahallede aşiret gibiyiz. Baba tarafımız komple aynı mahallede yaşıyoruz.-Şimdi bizde dahil olmak üzere çoğumuz taşındı maalesef.😩 -O iki kızında var akrabaları ama bizim kadar kalabalık değiller.😉
Düşünün ortamı, kıvılcım bekliyoruz. 

Mahalleye iniyoruz birbirimize kötü kötü bakıyoruz. Sesli sesli konuşup birbirimize laf atıyoruz..Hey gidi ergenlik heyy! 😆 Bizim evimiz ara sokakta, çok fazla araba geçmez, eğer araba park edilmemişse arena gibi alan.O vahim gün hiç araba park edilmemiş, şanslıyız ya da biz öyle sanıyoruz. Bizim tayfa hepimiz toplanmışız voleybol oynuyoruz. Onlar da toplanmışlar, başladılar voleybol oynamaya ama oynadığımız voleyboldan başka her şeye benziyor. Top sürekli karşıdakilerin kafasına, vücuduna geliyor. Onların topu sürekli bizim bir yerlerimize geliyor. Her top geldiğinde beceremiyorsanız oynamayın diye atışıyoruz. Ve tabi ki o cümle birisinden duyuldu, ''Biz sizden iyi oynuyoruz bi kereee.''
Yaaa tabiiler, yav he heler derken kendimizi kolasına voleybol maçında buluverdik!
Dediğim gibi biz kalabalığız, çok iyi oynayanlar maçta fazla olanlarımız tribüne geçti, delice tezahürat  yapıyor. Tribün dediğimde kaldırım 😅 Ortaya iki evin camındaki demir parmaklıklara çamaşır ipi asmışız, fileli voleybol oynayacağız(!)

Meryem teyze - hani sizin mahalledeki 'topunuzu keserim haa' cı teyze- daha maç başlamadan 'Biraz sessiz olun, yaşlı var mı? diye düşünmez ki saygısızlar!' diye söylenmeye başlamış bile...
Ne karşı tarafın umurun da ne bizim hala tezahürattayız. 
Maç başladı heyecan dorukta. Bizimkiler hava atacağız diye smaç basıyor, elektrik direklerine gidiyor. Biz mükemmel, aslanım ha gayret diyoruz 😁  Ama smaç için çabalamadıklarında iyi oynuyorlar yalan yok! O kadar ki 1. seti biz aldık.
İkinci set tam bir talihsizlikti fazla heyecanlanan bizim grup kaybetti. Ortam iyice gerildi. Herkes biz kazanacağız havasında. Takıma inancımız sonsuz, bir bağırarak tezahürat yapıyoruz, bir nefes tutmuşuz Hırvatistan-Türkiye maçını izler gibi onları izliyoruz. Bizimkiler topa vurmak yerine sürekli laf yetiştiriyor haliyle bu durum da tahmin edeceğiniz gibi 3. seti de kaçırdık...

Ama biz kaybetmezdikte hakem onlardandı. Aaa söylemedim değil mi? Bir de hakemimiz vardı. Ablamların kavga ettiği kızın kankası(!) Yani biz tabi ki yenilecektik!!!1!

Yalanı dolanı bırakalım bizimkiler 1. seti alınca bir havalandı maçı bıraktılar. 😁 Hikaye burada bitti sandınız değil mi? Asıl olay burada başlıyor. Biz yenilgiyi hazmedemedik. Ciddi ciddi komplo kuracağız karşı takıma kafaya koyduk ama ne yapmalı? Karşı taraf haklı olarak 'Kolamızı alın gelin de galibiyetin üzerine bir güzel içelim' diyor. Kavganın baş rolündeki kuzenim, 'Hadi kolanın içine müshil atalım' dedi.O an sanırım içimizden hiçbirinin aklına sonuçlarının ne kadar vahim olabileceği aklına gelmedi. Çocukluk işte. Bizim aklımızda tek senaryo var; onlar kolayı içecek, karınları ağrıyacak,  biz ise onların evlere koşuşunu izleyip güleceğiz. Şansımız yaver giderse belki birisi altına kaçırır, bizde günlerce gülerdik. 
Planlar yapıldı, mahallenin eczanesine gidildi.Eczaneci tanıdık olsa da kadın bir bit yeniği olduğunu anladı ki bize ilacı vermedi. İlk dakikadan engel yemiş planımız, acıyla birlikte bu iş burada bitmedi deyip diğer eczane koşa koşa gittik. Aldıkta müshil ilacını.  Durduk bir izbede doldurduk bütün ilacı.🙊🙊🙊

Mahalleye dönüyoruz ama Fatih İstanbul'a böyle girmemiştir. Çok zekice bir iş yaptık biz😩😴😵 Daha kolayı vermeden kola köpürmeye başladı. Kuzenim düşürmüş numarası yapıp öyle verecek, köpürmeyi açıklayabilmek adına. Ama zekilermiş ki 'bunun içine bir şey katmışsınız' dedi içlerinden biri. Edit: Küçük kuzenimiz ispiklemiş meğerse ben burayı hatırlamıyordum. 
Sonra ortalık muharebe alanı...
Önce karşı takımın anneleri teker teker aşağı indi. Oysa sadece Huriye abla inse yeterdi, biliyorum. Tamam belki huriye ablayla bile başa çıkabiliriz ama ne olur annem duymasın. Ama o yaygarayı duymaması mümkün değil tabi ki. Annem de indi aşağı. Onlara karşı bizi savunmaya başladı. 
Annem:'Çocuk onlar, tamam içmemişler komşuyuz uzatmayalım.' 

Huriye teyze: Ne demek çocuk ya ölselerdi, zehirlenselerdi çocuklarımız.  

Müshil ilacı fikrini ortaya atan kuzenim : Abartma en fazla ishal olurlardı! ( Böyle yüzsüzlük görülmedi)
O günde bir meclis vardı sanırım bir tek bizim annemiz evde. Diğerleri diyor ki neyse yırttık annen bir şey demedi bizimkilere de bir şey demezse atlattık sayılır! Biz ablamla göz göze gelmişiz. 'Salak lan bunlar' bakışı atıyoruz birbirimize.
Eve çıkmışız, diğerleri rahat rahat koltuğa oturmaya gidiyor. Biz en arkada hiç oralı değiliz. Annem terliği çıkarttığı gibi ablama ve bana davrandı. Biz en yakın odaya girip kendimizi kilitleme derdindeyiz. Aşiretin diğer üyeleri de bize gülüyor çünkü annem onları dövemez!!! Annem mutfağa gidince bizimle dalga geçmeler başladı ta ki annem oklavayla dönene kadar sonrasını hatırlamıyorum. Hepimiz çil yavrusu gibi dağılmışız odalara. Annem teker teker üç odayı geziyor kimseye hak geçirmiyor. En son erkek kuzenlerimin ikisine birden vurmak suretiyle oklavayı imha etmiş. Bizde derin nefesler almıştık. Bir kaç gün dışarı çıkmama cezası aldık. Bu olayda en şanslı kişilerde ablamla bendim çünkü diğerleri eve gidince bir posta dayakta annelerinden yedi.😆
Ne diyeyim işte bu da böyle bir anıydı. Ergenlik hırsıyla çocukluk düşünceleri birleşmiş böyle bir şeyler yapmışız. Bayağı uzun bir yazı oldu affınıza sığınarak. Şimdi müshil fikrini ortaya atan kuzenim, ablam ve ben bunu okuyup kahkahadan bozma gözyaşlarına boğulduk. Üstüne annem aradı oda artık sadece kahkaha atıp 'siz müshil atmışsınız dayakçı anne diye beni mi kötü yazıyorsunuz?' demekle yetiniyor. Ablam şimdi olsa bir daha yapar mısınız diye sordu. 
Kuzenim kesinlikle evet dedi. Ben kararsızım, belki başka şeyler yapardım, müshil çok yanlış hareketti ama o maçı hakem yüzünden kaybettik diyorum. Ablam asla ama asla yapmazmış.

Yazıyı umarım sıkılmadan okuyabilmişsinizdir. Ben gifleri ekleyip yazıyı yayına açacağım sonra kuzenim ile ablamın yanına gidip diğer çocukluk anılarımızı konuşacağım.
Kendinize iyi bakın :)

İnstagram || Facebook Sayfamız || Google+ || Pinterest || Youtube

12 yorum:

 1. Yüz kaslarımı hissetmiyorum an itibariyle. O kadar güldüm ki anlatamam. :D Ben genelde o mahallede daimi seyirci rolünü üstlenen çocuk olurdum. O yüzden sizinki böyle anılarım yok. Ama dinlemek çok iyi geldi. Ellerinize sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güldürebildiysek ne mutlu. Biz de her daim olayın bizzat içinde değildik ama dediğim gibi o kadar kalabalıktık ki mutlaka birimiz vukuatın içinde olurdu, bizde arkasında.

   Sil
 2. Yanıtlar
  1. Sen bir de yazdıktan sonra birlikte okuduğumuzda ne kadar güldüğümüzü görsen :D

   Sil
 3. Anı ile gifler pek uyumlu olmuş. :) Ergenlik zamanlarında olur böyle munzurluklar :') Ama küçük kuzeninin yaptığı olmamış yani niye ispikliyor ki.^-^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz bu gif işini pek sevdik, özellikle ben! Artık bol bol göreceksiniz gibi :)
   Aa onu yazmayıunutmuşum küçük kuzenimle uzun bir süre konuşmayarak onu cezalandırdık, 7-8 saat filan :D

   Sil
 4. Çok keyifli bir aniymis. Dayak kismi hariç 😕 olmasaymis keske yazik size 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayak bile o kadar komik geliyor ki.. Tabii bir de o gün ki Büşra'ya sormak lazım :)

   Sil
 5. çok eğlenerek okudum kendi çocukluğum geldi aklıma bende böyleydim:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. O zaman bolca güleceğin anın var, ne mutlu! :)

   Sil
 6. kendi yaptıklarımı düşününce masum bile sayılır bu :) sanırım ben de bir anı yazacağım bugün özendimm

  YanıtlaSil
 7. Mükemmel bir çocukluk anısı olmuş. Ben özellikle müshil fikrini çok beğendim. :)

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)