Öneri | Hadi onlar için Umut olalım!

28

10 Temmuz 2017

Merhabalar,

Bugün çok mutlu ve çok umutluyum! Çünkü hafta sonum o kadar eğlenceli, işlevsel ve huzurlu geçti ki! Çünkü iki gün boyunca Kaçuv'da gönüllü eğitimine katıldımm.
Bilenleriniz illa ki vardır, bilmeyenleriniz için Kaçuv'dan biraz bahsetmeliyim sanırım.
oyun odası,aile evi
Açılımı Kanserli Çocuklara Umut Vakfı olan Kaçuv, çocukluk çağı kanserine yakalanan çocuklara umut olmak için 2000 yılında İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp fakültesinde başlattığı oyun odası projesi ile çocukları oyun ablası/abisi olarak adlandırdıkları gönüllüleri buluşturuyorlar.Şu an faaliyette olan 10 farklı hastanede 10 farklı oyun odaları var.

oyun ablası,aile evi
Bir diğer projeleriyse yine çok anlamlı olan Aile evi projesi.
Malumunuz tedavinin en kapsamlı alınabilecek kenti İstanbul. Bu yüzden tedavi için İstanbul'a gelen çocuk ve ebeveynlerin barınma, gıda ve temizlik ihtiyaçlarına destek olan 14 odalı bir yerleşim alanı.Maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelere bu alanda yardımcı olunuyor. Ayrıca medikal anlam da devletin karşılayamadığı ilaç ve malzemeleri de imkanlar dahilinde tedarik edebiliyorlar.
gönüllü olmak
Bu güzel alanın bir parçası olabilmek çok güzel ama kontrol ve bilgi gerektiren bir şey. Bu yüzden gönüllü olmadan önce 4 aşamamız var. Öncelikle başvurumuzu şu linkteki formu doldurarak yapıyoruz. Peki kimler gönüllü olabilir?

 • 18 yaşını dolduran*,
 • Çocukluk çağı kanseri tedavisi gören çocuklarla ya da bu konuyla ilgili faaliyetlerde çalışmaya istekli,
 • Düzenli olarak Vakfın çalışmalarına katılabilecek,
 • Vakfın çalışmalarını ve misyonunu kabul eden,
HERKES KAÇUV‘da gönüllü olabilir.
* 18 yaşın altındaki adaylarımız sadece merkez ofis çalışmalarımıza destek verebilir.

Gönüllülük ile ilgili her türlü sorunuz için gonullu@kacuv.org adresine e-posta gönderebilirsiniz.

Bu formu doldurduktan sonraki ilk toplantıya çağrılıyorsunuz. Bu süreç mail üzerinden aktif olarak sürdürülüyor. Bu bağlamda mailinizi sürekli kontrol etmek mühim çünkü toplantılara ilk dönüt verenler öncelikli oluyor.

2. aşamamamız ise vakıf tanıtım toplantısına katılım. Ayda bir defa yapılan bu toplantı bize öncelikle çocuk çağı kanserini tanıtıyor. Kaç çeşittir, bu türlerin kendi aralarında ayrılan grupları - özellikle en çok görülen  lösemi(kan kanseri)- ve tedavi yöntemlerini - cerrahi operasyon, kemoterapi, radyoterapi vs.- anlatılıyor. Daha sonra kurumun amacı ve çalışmaları hakkında bilgiler veriliyor.

3. aşamamız ise gönüllülük eğitimi.
İşte burada gerçekten aileden oluyorsunuz! Samimi, sıcak, eğlenceli, hem sosyal sorumluluk sahibi bir yetişkin hem doyasıya çocuk olacağınız 2 günlük bir eğitim bu. 😇 Bu kısım da tekrar küçük bir tekrarla kanser ve tedavi süreci anlatılıyor. Çocuklara, ailelere, sağlık personellerine nasıl yaklaşmalıyız ?

Çocuklarla ilgilenirken nelere dikkat etmeliyiz? HİJYEN! Konularında eğitim aldık. 2. günde ise etkinlikler, oyunlar, eğitici ve ilgi çekici Kaçuv'un oyun sitesi Çoka (çocuk kaşifler😍) 'in hakkında eğitim aldık. Değinmeden geçemeyeceğim eğitimcilerimiz öyle sıcak, öyle sevecen ve iyi kalplilerdi ki!
Gerçi buna değinmekte saçma! Bu sıcakta, kocaman 2 HAFTA SONU gününü, hiç bir kar amacı gütmeksizin eğitim veren insanlar kötü kalpli olabilir mi hiç?
Olur da buralara okumaya geldiyseniz, bir kere daha, bin kere daha teşekkür ederim!

Ve 4. aşama..
Bu levele bende daha geçemedim 🙈🙈🙈 Ama bildiklerimi anlatayım. Mail üzerinden hangi hastaneye hangi gün gideceğinizi seçiyorsunuz. İlk çocuklarla gideceğinizgün o hastanenin etkinlik sorumlusu da size eşlik ediyor. Ne nerededir? Ellerimiz nerede yıkarım? Yemeği nerede yerim? Malzemelerin anahtarları nerede? Çocukları nasıl çağırırım?Gibi konularda oryantasyon düzenleniyor.

Bu konu hakkında daha çok bilgi almak için bana mail atın, yorum yapın asla çekinmeyin. Bir kişi bile sayemde duysa ve katılsa çoooook mutlu olurum. Kendinize ve çevrenize 'umut' olmanız dileğiyle!

28 yorum:

 1. Böyle bir farkındalık oluşturduğunuz için teşekkürler. Güzel bir gönüllülük.İnsanlara umut olmak çok güzel.Umarım diğer illerde de vardır faaliyetleri.Emeğinize sağlık:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şu an için sadece İstanbul da aktif fakat benzer faaliyetler Ankara da Lösev tarafından yürütülüyor. Teşekkür ederiz :)

   Sil
 2. İnanılmaz bir yazı! O güzel yüreğiniz dert görmesin. Çok isterim elbette. Ankara'da da vardır belki böyle bir proje. Mutlaka araştıracağım. Sizi tebrik ederim. Sevgiler...:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Lösev'in devam ettirdiği benzer projeler Ankara da aktif bir göz atabilirsiniz. :)

   Sil
 3. çok faydalı ve çok büyük bir sevabı olan bir çalışma..ben de tebrik ederim sizleri..umarım istediğinizi layıkıyla elde edersiniz..selamlarımla..

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir faaliyet. Kutlarım sizi. :)

  YanıtlaSil
 5. yaa ne kadar güzel ir şey yapmışsın, kutlarım tüm içtenliğimle

  YanıtlaSil
 6. Çok güzel bir paylaşım, ben de aracı olayım :)

  YanıtlaSil
 7. Bende gönüllü nereye katılabilirim diye düşünüyordum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan iyilik yapmak isteyince herkes elçi oluyor demek :)

   Sil
 8. Güzel yüreğinizden dolayı sizicanı gönülden kutluyorum. Böyle etkinlikleri artırmak gerektiğini düşünüyorum. Keşke bende gönüllü olabilseydim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım herkes elinden geldiğince yardımcı olabilir :)

   Sil
 9. çok güzel bir şey. Ben çocukları sevseydim (Ve geçinebilseydim -_-) bende gönüllüolurdum heralde.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Haha :D Çocuklar seni sevmiyorsa kendi bilecekleri iş :)

   Sil
 10. Gönüllü olabilmek isterdim. Ankara'da da böyle projeler var mi? Bir bilginiz var mı acaba :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kaçuv İstanbul odaklı bildiğim kadarıyla da Lösev Ankara odaklı. Lösevde etkin olabilirsiniz. :)

   Sil
 11. Muhteşem bir uygulamaymış, desteğin için çok tebrik ediyorum seni.

  YanıtlaSil
 12. Ne kadar guzel bir faaliyetin icerisinde yer almissiniz...💕

  YanıtlaSil
 13. çok faydalı bir kamu spotu olmuş, gönlüne sağlık canım...

  YanıtlaSil

 14. Gönüllü olmak aslında şunu ifade eder bir küçük veya büyük kalbe misafir olmaktır. Orada sığ suların kasırgasında dolaşırken bir tebessüm bir küçük dokunuş dünyalar bedeldir. O sıcak havayı solumak ne para ile nede mal ile satın alınır. Sadece kalp bağı ile yaşayarak satın alınır. Bunu da her kalp beceremez onun için sizlere tebrik ederim. Böyle bir aktiviye katılım sağ duyu ile paylaşımlar yaptığınız için teşekkür ederim.
  Kaçuv ayrıca gönüllü insanlara böyle bir eğitme tabi tutması çok ayrıcalıklı olmuş. Çünkü Türkiye şartlarında böyle bir kapsamlı bir yerler bir elin beş parmağından daha az.

  Şu paylaşmış olduğunuz maddeler bir kanserli çocuğun belki de hayatına daha erken sağlıklı bir şekilde yaşamasına sağlayabilir. En azında son günlerini mutlu bir hayat yaşamasına da sağlanır. Bu işler çok kolay değil içine girdikçe çok daha iyi anlarsınız ne demek istediğimi.
  Çocuklara, ailelere, sağlık personellerine nasıl yaklaşmalıyız ?

  Çocuklarla ilgilenirken nelere dikkat etmeliyiz? HİJYEN! Konularında eğitim aldık. 2. günde ise etkinlikler, oyunlar, eğitici ve ilgi çekici Kaçuv'un oyun sitesi Çoka (çocuk kaşifler😍) 'in hakkında eğitim aldık.
  Siz iki kardeş eğitim almışsanız ve bizlere duyurmuşsunuz bana da bunları sosyal hesaplarımda paylaşmak düşer. Sağlıklı ve güzel aktiviteleriniz de başarılar dilerim. Gönül ışığınız hiç sönmeden etrafınıza ışık saçsın. Bu konuda gönüllü geniş insanların çoğalması dileğim ile...
  Saygılarımla.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yorumunuz için öncelikle çok teşekkür ederiz. Onların motivasyonunu yükseltip belki biraz sağlığını olumlu etki etmekten önce var olan sağlık durumunun kötüleştirmemek için gerekli bilinci yerleştirmek bence çok önemli ve bu eğitimde sağlanan buydu.Umarım birilerine dokunmuşuzdur yazımızla. Sevgiler..

   Sil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)