Günlük | Genç Kadınlar Maarifi 1. Hafta

10

24 Ekim 2016

Günlük | Genç Kadınlar Maarifi 1. Hafta
Selamlar arkadaşlar,
Geçen yazdığımız ilk günlük yazımızda 6 haftalık bir eğitim için katıldığımız mülakatında yaşadıklarımızdan bahsetmiştik. Çeşitli atraksiyonlar sonucunda eğitime kabul edildik :) atraksiyonlarımızı önceki yazıyı okuyanlar bilir ;)
Neyse eğitimin ilk günü geçen cuma gerçekleşti. Büşra'yla düşündük ki eğitim notlarını sizlerle paylaşalım,eksikleri konuşalım,tartışalım çünkü paylaşmak güzeldir :)

Film Yorumları | PK (Peekay)

18

23 Ekim 2016

Film Yorumları | PK (Peekay)
Merhaba arkadaşlar,
Bu güzel pazar gününde evde olanlar için izleyebileceğiniz güzel bir filmi sizlere anlatacağız :)
Bu filmi ablamla gibi her zaman olduğu beraber izledikuzun süredir ablamla izlerken -ilk defaa- izlemiş olduğum bir film oldu PK, ablam şok!
Neden olduğunu sorarsanız sebebini Leon filminin yazısında anlatmıştım :)
PK (Pekaay)


Filmin adı: PK – Peekay
Yönetmen: Rajkumar Hirani
Senaryo: Rajkumar Hirani, Abhijit Joshi, Sreerag Nambiar
Ülke: Hindistan
Tür: Komedi, Dram, Fantastik, Gizem, Romantik  
Vizyon Tarihi: 19 Aralık 2014 (Hindistan)
Süre: 153 dakika
Dil: Hintçe, Bhojpuri
  
KONUSU: 
P.K.(Aamir Khan) yabancı bir galaksiden gezegenimizi incelemek üzere gelmiş bir uzaylıdır. Ancak daha dünyaya adım attığı ilk gün uzay gemisini kumanda eden kolyesini çaldırır ve artık evine dönemez. Bu yüzden de kumanda aletini bulmak için Hindistan’ın kalabalık şehri Delhi’ye gelmek zorunda kalır. PK hakkında hiçbir şey bilmediği dünyalılardan yardım alamaz çünkü söyledikleri insanlara mantıksız ve saçma gelmektedir. Çünkü PK sorgulayan biridir. Kendisine söyleneni kabul etmez, dener yanlışını ve doğrusunu bulmaya çalışır. Ama onu Hindistan’da bekleyen en zor şey din ve tanrıyı anlamaktır. Zira Hindistan gibi çok tanrılı dinler merkezi bir ülkede PK hangi tanrıya kumanda aletini bulması için dua edeceğini bilemez. O da bütün hepsine dua etmeye ve kendisinin tanrısını bulmaya karar verir. Bu arada da bastırdığı el ilanlarıyla bu tanrıları bulmaya çalışmaktadır.
pk
Aamir Khan
Beklentisi , dinin çevresinde oluşturulan hurafeler ve batıl inançlarla çevrili duvarı sorgulamak ve becerebildiğiniz kadar da yıkmak olan bir film PK.

Filmin -buna ihtiyacı olmamasına rağmen :D - sonuna kadar arkasındayım-.
Bizi dinden uzaklaştırıp onların dünyalığını hazırlamaya iten getirilere karşı çıkmalıyız.
Umarım tabi ki biz de dahil, doğru numarayı buluruz. ( Bu cümleyi filmi izlediğinizde çok seveceksiniz :) 

Aamir Khan'ın diğer filmleri gibi sistemi sorgulayan, tabir caizse gözleri açtıran bir film olmuş PK.
Çoğu sahnesi aşırı komik olan bu filmde sürekli birer gülümseme vardı yüzlerimizde ve beyinler çoktan yanmaya başlamıştı.Nasıl yaptığı bilinmez Aamir'in her filminde olduğu gibi güldükten bir kaç saniye sonra ufacık  sahnelerde bile gözleriniz dolacak -belki benim gibi ağlarsınız bile-

Aamir Khan demişken, yine mi mükemmelsin be adam! :) Bir uzaylıyı bu kadar iyi hangi oyuncu oynayabilirdi ki? Gözlerinde lensle tüm film boyunca kırpmadan oynamış bu filmde..
Sonunda 5-6 saniyeliğine de olsa da Ranbirciğimi görmekte ayrıca çok güzeldi :)

Bugün PK'yi ya da başka bir film izlemeyi düşünüyorsanız lütfen yorumlarda bize yazın belki birlikte izleriz :) İyi seyirler, iyi pazarlar...

Kitap Yorumları | Hayvan Çiftliği

26

20 Ekim 2016

Kitap Yorumları | Hayvan Çiftliği
george orwell
George Orwell- Hayvan Çiftliği
Tür: Bilim Kurgu, Distopya, Klasik
Goodreads Puanı: 3,78 (1.260.513 oy)
Orijinal Adı: Animal Farm: A Fairy Story
Yayınevi: Can Yayınları
Çeviri: Celâl Üster
Basım Yılı: 2014

Sayfa Sayısı: 152
Kitap Beylik Çiftlikte Koca Reis adında bir domuzun gördüğü düşü diğer hayvanlara anlatmasıyla başlıyor. 

Düşünü hayvanlara anlattıktan 3 gün sonra ölen Koca Reis'in ardından devrim hazırlıkları ve örgütlenme üç ay kadar sürer ve ayaklanma beklenenden hızlı gelişir ve hayvanlar çiftliğe hakim olurlar. Yedi Emir altında topladıkları ilkeleri, domuzların iktidar kavgasının ardından Napoleon'un diktatörlüğe giden yolunda nasıl değişime uğruyor.Kitapta okurken göreceğiz.

Selamlar,
Otobüste yada metro da kitap okumayı  benim kadar sevenler var mı?

Ben çok seviyorum çünkü okula giderken yaklaşık bir buçuk hatta iki saatim yollarda geçtiğinden ve müzik dinlerken dahi sıkıldığımdan -çünkü yol çok uzun- kitap okumak otobüs,metro tekrar otobüs aktarmaları yaptığım yolculuğumu şenlendiriyor. Ayrıca bu yazıyı da yolda yazıyorum artık yeni bir yol meşgelem var :)

Mim | Ablam (Esra'nın) 15 Eni

13

19 Ekim 2016

Mim | Ablam (Esra'nın) 15 Eni
resim
(Ablam) Esra'nın 15 En'i

Merhaba arkadaşlar biliyorsunuz ablamın benim için hazırladığı 15 soruda beni biraz daha tanıdınız, şimdi ben de ablamı tanımanız için onun için 15 soru hazırladım...
Hadi onu 15 soruda biraz daha yakından tanıyalım :) benim mim'im için tıklayın.

Alışveriş | Babil.com,Kozmetik,Şal

15

17 Ekim 2016

Alışveriş | Babil.com,Kozmetik,Şal
Merhaba arkadaşlar,
Büşra ile uzun süredir alışveriş yazısı yazıp yazmamak hakkına düşünüyorduk,alışveriş yazısı okumayı sevdiğimiz için yazmanın da güzel olabileceğine karar verdik :)
Son zamanlarda yaptığımız alışverişleri sizlerle paylaşalım o zaman...

Günlük | Mülakat,Süleymaniye,Valide Han

18

11 Ekim 2016

Günlük | Mülakat,Süleymaniye,Valide Han
                          
Selamlaaar,
Bugün ablamla İstanbul Gençlik Meclisinin vereceği eğitim için mülakata gittik.Fakat ben Sefaköyde olan metrobüs kazası yüzünden (ay orada olan var mıydııı? Çok fena bir kazaydı 2 kişi ölmüş diye duydum ben bide metrobüs şoförü yaralıymış heralde Rabbim yardımcı olsun) yarım saat kadar geç kaldım. Bu sebeple aslında birlikte gireceğimiz mülakata ablam önce ben sonra şeklinde tek tek girmek zorunda kaldık ve olay burada koptu :) 

Kitap Yorumları | Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları

3

10 Ekim 2016

Kitap Yorumları | Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları
kitap
Bayan Peregrine'nin Tuhaf Çocukları


Yazar: 
Ransom Riggs

Yayınevi İthaki Yayınları
Sayfa Sayısı: 320
Baskı Yılı: 2016
Çeviri: Aslı Dağlı
Konusu:
Gizemli bir ada.Terk edilmiş bir yetimhane.  Fazlasıyla tuhaf fotoğraflardan oluşan bir  koleksiyon.Tüm bunlar kurgu ile fotoğrafçılığı nefes kesici  bir şekilde bir araya getiren ve unutulmaz bir okuma deneyimi sunan Bayan Peregrine'in  Tuhaf Çocukları romanında keşfedilmeyi  bekliyor.

Yaşadığı korkunç aile trajedisi yüzünden Galler kıyılarındaki, dünyadan uzakta kalmış bir adaya yolculuk eden on altı yaşındaki Jacob, burada Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocuklar Yetimhanesi'nin yıkıntılarını keşfetmekle kalmayıp, Bayan Peregrine'in çocuklarının sadece tuhaf olmaktan çok daha fazlası olduğunun farkına varır.
New York Times bestseller listesinden 108 haftadır inmeyen, aklınızdan çıkmayacak eski fotoğraflar eşliğinde okuyacağınız Bayan Peregrine'in Tuhaf Çocukları, gölgelerde geçen bir macera arayan her yaştan okuyucuyu içine çekecek eşsiz bir roman...


Mim | Kızkardeşler Arasında

10

09 Ekim 2016

Mim | Kızkardeşler Arasında
Merhaba Arkadaşlar,
Çok sevgili Destino sayesinde ilk mim'imizi yapıyoruz :) Onun mimi de burada
Destino'ya buradan çooook teşekkür ederiz... Fazla uzatmadan sorulara ve de cevaplara geçelim. :)

Mim | Büşra'nın 15 En'i

9

05 Ekim 2016

Mim | Büşra'nın 15 En'i
Büşra'nın 15 EN'i
Bloglar da yaygınlaşan mimlerden esinlenerek bizde en sevdiğimiz şeyleri anlatalım dedik, biribirimizi mimlemeye karar verdik.
Küçük olduğu için önceliği Büşra'ya aldı... Umarım hoşunuza gider hem de bayan psikolog kardeşinizi yakından tanımış olursunuz...

Bol Resimli Cumartesi | Eyüp Gezimiz,Zeruj Fest,Heybe Kafe

2

02 Ekim 2016

Bol Resimli Cumartesi | Eyüp Gezimiz,Zeruj Fest,Heybe Kafe

Merhaba arkadaşlar!

Kızkardeşler hafta sonu ne yapar merak edersiniz diye bu hafta sonunu bloglamaya karar verdik. Belki birçoğunuz bilir İstanbul Feshanede 10. Zeruj Fest var. Ona gitmeye karar verince düştük Eyüp yollarına tabii kahvaltı sonrası temizlik rutinimizi gerçekleştirdikten sonra... Çünkü Türk kızıysanız ve 14 yaşınızı çoktan geçtiyseniz hayat=temizlik demektir sizin için :)

Yeni keşfettiğimiz minibüs güzergahıyla ilk önce haliç sahile vardık oradan yürüyerek Feshane'ye geçtik. Bu yürüyüş çok özlediğimiz bir şeymiş meğerse çünkü biz en güzel 4 yılını eyüpte geçirmiş kızkardeşleriz, imam hatip yıllarımıza dönmek istediğimize karar verdiğimiz ama dönemediğimiz yürüyüşün sonunda Zeruj'a vardık fakat istediğimiz ortamı bulamadığımızdan, bulunduğumuz ortamı  kendimize yakıştıramadığımızdan oradan 10 dk içinde ayrıldık. Tamam her şey çok güzel, moda güzel şey ama tesettürle moda birlikte güzel değil...
Hele ki modayı tesettüre uydurmamız gerekirken tesettürü modaya uydurmak kabul edilebilir gelmedi bize... Yaptıklarımız, tesettürümüz tamamen doğru biz mükemmeliz demiyoruz yazdıklarımızdan bunu çıkarmayın ama o an oraya en fazla 10 dk dayanabildik.
Neyse bu konuyu gerekirse daha ayrıntılı yazarız inşAllah şimdi festivalden çıktıktan sonra neler yaptık onları konuşalım.

Kitap & Film Yorumları #2

10

01 Ekim 2016

Kitap & Film Yorumları #2
the martian
Andy Weir - Marslı
Tür: Bilim Kurgu
Orijinal Adı: The Martian 
Yazar: Andy Weir
Sayfa Sayısı: 416
Baskı Yılı: 2014
Çeviri: Emre Aygün
Yayınevi: İthaki Yayınları

Merhabalaar!
Bu sefer de ablamın okumam için ısrar ettiği ama benim ısrarla okumadığım bir kitabın filmini anlatacağım :) Ablam kitabı okuduğu için onun kitap yorumu yazı da yer alacak  ama ben filmi anlatacağım :)