Üniversite Tercihi Hakkında #2

0

20 Temmuz 2016


Özel üniversiteler ve Devlet üniversiteleri arasında ne fark var ?
Üniversite tercihleri hakkında ilk yazımızı okumak için buraya :)
Kesinlikle özel üniversitelere karşı bir ön yargı var, inkar etmek ne haddimize!
Şu şu özel üniversitesin de okuyorum dediğiniz anda değişen suratlar insanın acayip moralini bozuyor.

Eğitim bazında düşünürseniz, nasıl her vakıf üniversitesi bir değilse her devlet üniversitesi de bir değil önce bir orada hem fikir olmak gerek. Bu yüzden ben kendi gördüğüm ve duyduklarımı paylaşacağım. Kusura bakmayın ama kıytırık bir devlet üniversitesinin kıçı kırık bir bölümünden mezun olup sonra özel ve ya vakıf üniversitesinde okuyan veya mezun olanlara burun kıvırmak onların haddine de değil.
Özel üniversitelerde hocaların yerleri sağlam değil, ders işlememek, öğrenciyi memnun edememe gibi durumu yok.Çok fazla şikayette maaşa zam işe son durumu var. Fakat devlette, ölmeyi unutmuş hocalar gelip senin anlayıp anlamadığını önemsemeden 'Ben dersimi anlatır çıkarım ' mantığıyla hareket edebiliyorlar. Tabi ki her hoca bir değil ben genel konuşuyorum.   

Sistem bazında düşünürseniz, bu konuda 3-0 devlet üniversiteleri önde bana göre. Ben özel üniversitede sınav yerleri açıklanmadığı için sınavın bir saat ertelendiğine bile şahit oldum. Bazı özel okulları tenzih ederim tabi ama çoğu özel üniversite bu konuda yetersiz, nedenine gelince yeni açılmaları derim elbette.
Fakat devlet üniversiteleri köklü ve uzun yıllar faaliyette olduğundan bu konu da çok başarılılar.

Maddi bazda düşünürseniz, bu konuda üniversiteler 3'e ayrılıyor benim gözümde ; Devlet, Vakıf ve Özel üniversiteler
Ben -eğer ki bir Odtü bir Hacettepe  efendime söyleyeyim bir Dokuz Eylül kazanamadıysanız tabii - kendi şehrinde vakıf üniversitesinde okumayı çokta mantıklı buluyorum şahsım adına.
Düşündüğünüz zaman okulların kendi yurtlarının bile fiyatları uçuk rakamlar, bunun yanında yemek harçlık ve ekstraları da düşündüğünüz zaman giderler bir yarı burslu bölüme denk geliyor neredeyse, Ücretlere ek olarak aile hasreti, arkadaş özlemini de ekleyin bir!
Bu anlattığım vakıf üniversiteleri fiyatını karşılıyor aman yanlış olmasın, zira özel bir üniversitede yurt fiyatlarıyla kıyaslayamayacağımız açık.
Ayrıca büyük şehirden giden öğrenci küçük şehirler de çok fazla sıkıntı çekiyor.
Ben sırf küçük yerde yapamadığından okulu bırakıp gelen insanlar tanıyorum.

İnsanlar özel üniversiteye, iki yıllık bölümlere 5 dk burun kıvıracak diye tüm hayatını, hayallerini, geleceğini sakın tehlikeye atma!
*
ASLINDA; maddi,idari,sistem gibi hangi koşullar olursa olsun iş sende bitiyor. Sen kendini ne kadar geliştirirsen, ne kadar donatırsan...
Nice sistemi,maddi yetersizliği alt edersin!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)