Kitap Yorumları | Muhteşem Gatsby

8

19 Temmuz 2016

kitap yorumu,iş bankası yayınları
Muhteşem Gatsby - F. Scott Fitzgerald
Kitap Adı: Muhteşem Gatsby
Orjinal Adı: The Great Gatsby
Yazar: F. Scott Fitzgerald
Çeviri: Fadime Kahya
Yayınevi: İş Bankası
Sayfa: 184
Baskı: 2016
Tür: Roman

Arka Kapak:
Muhteşem Gatsby yalnızca Fitzgerald’ın en parlak yapıtı değil, aynı zamanda 20. Yüzyıl Amerikan edebiyatının en iyi romanlarından biridir. Kahramanı Jay Gatsby’nin Long Island’da bir malikânede sürdürdüğü debdebeli yaşam tarzı, “Caz Çağı” olarak bilinen 1920’li yılları bütün coşkusu, aşırılıkları, şiddeti ve çöküşüyle yansıtır. Eğitimsiz bir aileden gelen yoksul Gatsby, kendini baştan yaratır. Servet ve güç kazanarak yeni umutlar ve başlangıçlar vaat eden bir hayatın eşiğine gelen bu gizemli milyonerin tek dürtüsü saplantı haline getirdiği ilk aşkı Daisy’ye kavuşmaktır. En parlak düşlerinin bir öpücükte cisimleştiği beş yıl önceki bir anı yeniden yakalamaktır aslında. Ama geçmiş geçmiştir ve tekrar edilmesi mümkün değildir. Gatsby’nin uğradığı yıkım, Amerikan Rüyası’nın da çöküşüdür.

Biz iki kız kardeş birer kitapkurduyuzdur! :)
Hatta evimizde bu sene oluşturmaya başladığımız minik bir kütüphanemiz bile var.
Tabi şimdiden ilerde bu kitabı ben götüreceğim kavgası başladı desem yalan olmaz..
Bu kavga sadece kitaplarda olsa yine iyi şallarda,eşarp ve ayakkabılarda da var..
Neyse uzatmadan kitabımız Muhteşem Gatsby'e geçelim.

ilk olarak kitabımızın künyesi:İş Bankasının Modern Klasikler Dizisinde olan bu kitabı D&R'ın 9.90tl kampanyasından almıştım. Kitabı yorumlamak için elime aldığımda bir post-it gözüme ilişti hemde ilk sayfadan:

''Birisini eleştirmeye kalktığında'' dedi bana, ''şu dünyada her insanın senin sahip olduğun ayrıcalıklara sahip olmadığını aklından hiç çıkarma.''

Hikaye Nick Carraway'in gözünden anlatılıyor. Bu sayede hem Gatsby'nin hemde saplantılı aşkı Daisy'nin hislerine daha rahat tanık oluyoruz.Hikayecimiz Nick, Gatsby'nin yan komşusudur.Her gece sabahlara kadar süren ihtişamlı partilerin ev sahibi olan Gatsby'nin tek amacı partilerinde 5 yıl önce ayrılmak zorunda olduğu sevgilisi Daisy ile karşılaşmak!Nick sayesinde tekrar karşılaşan eski aşıkların başına gelenleri bir okuyun bence...
Benim kitap hakkındaki görüşüme gelince beklediğim gibi bir kitap değildi fakat beğenmedim

desem yalan olur. Gatsby'nin eski aşkına olan sadakati ve yalnızlığı benim kitap bitene kadar hep ilgimi çekti.Son olarak da kitabın 2013 yapımı Leonardo DiCaprio başrollü bir filmi de var ki bence filmi de izleyin. Yazarın, Amerikan Rüyası hakkındaki görüşleri beyaz perdeye muhteşem yansıtılmış. Prodüksiyon bir harika!!


8 yorum:

 1. Listeme aldım kitabı. Yanılmıyorsam geçen yılda görmüştüm ama kitap kapağı daha farklıydı. :) Emin değilim yine de. Teşekkürler, takipteyim. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Birçok kez basılmış sanırım farklı yayın evleri tarafından ben iş bankası yayınları daha kaliteli çeviri yaptığı için bunu tercih ettim :) rica ederiz

   Sil
 2. güzel tabiiii filmisi de güzeel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen filmi de çok hoştu özellikle gatsby kısmı :)

   Sil
 3. Filmini izledim kitabini da okumak keyifli olur.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten öyle özellikle kitaptan sonra filmini izlemek çok keyifli benim için :)

   Sil
 4. Kitabı okuduğumda çok beğenmiştim. O dünyanın curcunası, enerjisi gözlerimin önünde canlandıkça heyecanlanırdım. Fakat yıllar boyunca unutulmamış bir aşk ve sadakat konu bakımından beni tatmin etmemişti. Yine de zevkle okuyup bitirdim. Filmini ise bayılarak izledim. Kostümler, o dönemin ortamı her şey çok hoşuma gitti. Oyunculukla beraber hikaye de akıp gidiyor. Filmini de kitabını da öneririm.

  YanıtlaSil
 5. aynen öyle çok hoş bir yorum oldu bu :D

  YanıtlaSil

Yorumlarınız bizim için çok değerli, çok teşekkür ederiz :)
Sizden ricamız linklerinizi Blog Keşif Etkinliğimize bırakmanız! :)